رفتن به مطلب
انجمن تایم کد
Mohammad.Reza

آموزش نصب لینوکس CentOS به عنوان وب سرور

Recommended Posts

با سلام خدمت کاربران گرامی انجمن تایم کد.

در این آموزش با نحوه نصب لینوکس به عنوان یک وب سرور آشنا خواهیم شد. همچنین نحوه صحیح پارتیشن بندی در لینوکس را فرا خواهیم گرفت. همینطور از این روش جهت نصب لینوکس به عنوان یک سیستم عامل مجزا در کنار ویندوز خود نیز می توانید استفاده کنید.

امیدوارم این آموزش برای علاقمندان  مفید واقع شود.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

داداش وقتی لینوکس سنووس ب صورت وب سردر نصب شه ایا میشه روش دایرکت و سی پنل نصبید؟

2.فرقش چیه با نصب ان ب صورت basic server

چرا بعضیا وب سرور انتخاب می کنن بعضیا basicserver?I

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

تفاوت خاصی نداره. تفاوتش تو نصب پکیج هایی هست که به صورت پیش فرض همراهش نصب میشه. و رو جفتش میتونی دایرکت رو نصب کنی.

تفاوت پکیج هایی که نصب میشه رو می تونی در متن زیر ببینی. Web Server برای نصب لینوکس به عنوان وب سرور مناسب است(یعنی وقتی مجزا نصب میشه و پنلی روش نصب نمی کنید).

اما شما چون قصد داری پنل دایرکت ادمین روش نصب کنی همون Basic Server  رو انتخاب کنی بهتره.

Basic Server: base, console-internet, core, debugging, directory-client, hardware-monitoring, java-platform, large-systems, network-file-system-client, performance, perl-runtime, server-platform

Web Server: base, console-internet, core, debugging, directory-client, java-platform, mysql-client, network-file-system-client, performance, perl-runtime, php, postgresql-client, server-platform, turbogears, web-server, web-servlet

Basic Server
This option provides a basic installation of Red Hat Enterprise Linux for use on a server.
:Web server
This option provides the Apache web server.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

و راستی پارتیشن root و homeفرقی دارن ایا؟

چون شما گفتید وقتی webserverانتخاب می کنیدپارتیشن روت ایجاد کنید

فرق این دوپارتیشن چیه چرا ؟؟؟؟ چرا وقتی webserverانتخاب می کنیم روت رو انتخاب می کنیم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

ی پارتیشن root و homeفرقی دارن ایا؟چون شما گفتید وقتی webserverانتخاب می کنیدپارتیشن روت ایجاد کنیدفرق این دوپارتیشن چیه چرا ؟؟؟؟ چرا وقتی webserverانتخاب می کنیم روت رو انتخاب می کنیم

2.هنگامی ک basic server انتخاب می کنم باید هم پارتیشن root بسازم هم home?

3.داداش عکسی ک لینکشو دادم  چرا همه موقع نصب سنتوس دومی رو می زنن اما شما در اموزشتون اولی رو زدید

ممنون میشم هر سه رو جواب بدید

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
در 12 دقیقه قبل، mehdiershadi گفته است :

و راستی پارتیشن root و homeفرقی دارن ایا؟

چون شما گفتید وقتی webserverانتخاب می کنیدپارتیشن روت ایجاد کنید

فرق این دوپارتیشن چیه چرا ؟؟؟؟ چرا وقتی webserverانتخاب می کنیم روت رو انتخاب می کنیم

اگر دقت کنی در آموزش توضیحش رو دادم. home زیر شاخه روت میشه. به این عکس دقت کنی دستت میاد.

/monthly_01_2016/di-AJ3O.png.fe5b37d78d3dcecd70c13fc74ac65af9.png" alt="di-AJ3O.png.fe5b37d78d3dcecd70c13fc74ac6">

و توضیح کامل تر اینکه home زیر شاخه یا پارتیشن به نام پارتیشن خانگی شناخته میشه و قسمتی هست که اطلاعات کاربران توش ذخیره میشه... برای مثال فایل های تنظیمات، کش کاربر و... و یا میتونید مثل درایو های D و E و... که در ویندوز می سازید برای نگه داری فایل های شخصی مثل فیلم و آهنگ، از home هم همین استفاده رو کنید. Root هم مثل درایو C ویندوز می مونه. حالا اینجا بین علما بحثه. یکی میگه باید home رو به عنوان یه پارتیشن سواش کرد بعضی هم خلافش رو میگن. علتش هم اینکه وقتی شما home رو به عنوان یه پارتیشن سوا میکنی، اگر روزی روزگاری بخوای مجدد سیستم عامل رو از نو نصب کنی فایل های پارتیشن home دیگه فرمت نمیشه. ولی اگه همه توی root باشند، طبیعتا اطلاعاتت هم پاک میشه. ولیمن به شخصه طبق همون آموزشی که گفتم انجامش میدم home رو بعنوان یه پارتیشن جدا نمیکنم.

به این کتاب قسمت پارتیشن ها هم یک نگاهی بنداز.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

داداش جواب سوال سه رو هم بده

1.داداش جواب سوال سه رو بده

2.داداش  هرچی نگاه می کنم ب عکس homeزیر شاخه روت نی اخه همه زیر شاخه /هستن

جواب دو سوال ممنون میشم بدی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
در 3 ساعت قبل، mehdiershadi گفته است :

ی پارتیشن root و homeفرقی دارن ایا؟چون شما گفتید وقتی webserverانتخاب می کنیدپارتیشن روت ایجاد کنیدفرق این دوپارتیشن چیه چرا ؟؟؟؟ چرا وقتی webserverانتخاب می کنیم روت رو انتخاب می کنیم

2.هنگامی ک basic server انتخاب می کنم باید هم پارتیشن root بسازم هم home?

3.داداش عکسی ک لینکشو دادم  چرا همه موقع نصب سنتوس دومی رو می زنن اما شما در اموزشتون اولی رو زدید

1- این رو که ج دادم چند بار می پرسی؟!

2- ربطی نداره اصلا. هر چی می خوای بساز. بیسیک سرور ربطی به پارتیشنت نداره.

3- دومی واسه وقتی هست که قبلا روی هارد سیستم عاملی نصب بوده.

در 1 ساعت قبل، mehdiershadi گفته است :

.داداش  هرچی نگاه می کنم ب عکس homeزیر شاخه روت نی اخه همه زیر شاخه /هستن

/ یعنی همون روت. به شما لینک کتاب معرفی کردم که مطالعه کنی برادر من. سورس از این بهتر؟!! بخش پارتیشن ها و فایل سیستم هاش رو بخون دقیقا.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

داداش چرا پستم پاک کردی

1.من ک تازه لینوکس سنتوس می نصبم بالاخره گزینه یک رو بزنم و دو ...چرا 

در عکس فرستادم

2.اگه میگی این /هست root

پس این چیه تو عکس  ک نوشته root

اخه root زیر شاخه /بود تو عکس

3.منظورت نفهمیدم از اینکه گفتی رو هارد سیستم عاملی نصب شده باشد

اولا هارد سرور مجازی ساخته شده؟

دوما من ک تتزه سنتوس نصب می کنم مشخصه هیچ کنترل پنلی رو این ماشن نصب نشده

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

داداش ب لینک زیر برو چه موقع می زاریم گزینه یک چه موقع گزینه سه

اخه برا ساخت پارتیشن homeگذاشتید روی سه اما بقیه رو گذاشتید روی یک 

2.وقتی centos minimol نصبیدم بعد من می تونم بزارمش رو basicserverیا حتما باید گذاشت رو minimal?

3.گه میگی این /هست rootپس این چیه تو عکس  ک نوشته rootاخه root زیر شاخه /بود تو عکس

4.همچنین برا نصب cpanelاگه پارتیشن varو tmpرو ایجاد نکنیم و فضاشون رو ب پارتیشن /بدیم طوری نی؟

5.داداش وقتی centos minimalرو نصبیدم و ایپی دادم چه نرم افزارهایی باید تازه روش بنصبم چون میگن بعضی ها رو نداره
و ایا بدون اینکه اپگریدش کنم ب نسخه کامل تر میشه روش کنترل پنل دایرکت و اینا نصبید حتما اینو بگو
ممنون میشم این پنج مورد جواب بدی
Tnx

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
در در 1394/11/08, 15:49:19، mehdiershadi گفته است :

داداش ب لینک زیر برو چه موقع می زاریم گزینه یک چه موقع گزینه سه

اخه برا ساخت پارتیشن homeگذاشتید روی سه اما بقیه رو گذاشتید روی یک 

2.وقتی centos minimol نصبیدم بعد من می تونم بزارمش رو basicserverیا حتما باید گذاشت رو minimal?

3.گه میگی این /هست rootپس این چیه تو عکس  ک نوشته rootاخه root زیر شاخه /بود تو عکس

4.همچنین برا نصب cpanelاگه پارتیشن varو tmpرو ایجاد نکنیم و فضاشون رو ب پارتیشن /بدیم طوری نی؟

5.داداش وقتی centos minimalرو نصبیدم و ایپی دادم چه نرم افزارهایی باید تازه روش بنصبم چون میگن بعضی ها رو نداره
و ایا بدون اینکه اپگریدش کنم ب نسخه کامل تر میشه روش کنترل پنل دایرکت و اینا نصبید حتما اینو بگو
ممنون میشم این پنج مورد جواب بدی
Tnx

1-  fill to maximum allowable size فضای باقی مونده رو هر چی هست بده به این پارتیشن.

2- بله روش های خاص خودش رو داره که باید از طریق putty دستورش رو بدید. تو نت زیاد هست.

3- این مورد خودمم نمیدونم. ولی در این حد بدون / یعنی روت :grin:

4- این رو دو بار پرسیدی، توضیح دادم بهتره به پیشنهاد خود سی پنل عمل کنی. این که اگه اینکار رو نکنی در آینده چه اتفاق هایی قراره بیوفته رو باید از کسانی بپرسی که تجربه های بیشتری دارند، تا اگه مشکلی پیش اومده توضیح بهت بدن. ولی در حالت عادی بهتره معیارت پیشنهاد هایی که خود سایت های کنترل پنل ها دادن باشه.

5-بله میشه. نیازی نیست فعلا چیزی نصب کنی. اگه بعدا به مشکل خوردی اروری چیزی دریافت میکنی. بعد ببین چی باید نصب بشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

داداش ی هفته نیمدم انجمن

فقط کتاب لینوکسیو ک دادی می خوندم خیلی مفید بود تشکر

اما هنوز نفهمید پارتیشن homeک در sd5ایجاد شده

و home رو گذاشتید روی ll to maximum allowable size 

چرا حالا sd5داخل sd4ایجاد شده(حداقل انو کمک کن)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

برای ارسال نظر یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید نظر ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در انجمن ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری